Non-partisan

Shelby County

Tennessee Election Information – Primary Races

How To Vote For, Not Against, Your Values

Ratings: Every candidate is considered after thorough research; we also have a questionnaire for candidates to complete. Here is our rating system:

  • ***** The best candidate. Our strongest endorsement.
  • **** Very good.
  • *** Acceptable.
  • ** Vote only to prevent worse candidate(s) from winning.
  • * Terrible. Do Not Vote. All your other votes will count.

Search Your District

SHELBY COUNTY RATINGS

 

Tennessee; Shelby County, Governor of Tennessee; Primary Election

Bill Lee, Republican (Incumbent) **** (Endorsed)

Camita Atwater, Democrat *

Jason Martin, Democrat *

JB Smiley Jr., Democrat **

 

Tennessee; Shelby County, U.S. House, District 8; Primary

Danny Ray Bridger Jr., Republican ****

Gary Dean Clouse, Republican ****

Bob Hendry, Republican ***** (Endorsed)

David Kustoff, Republican ****

Tim McDonald, Democrat (Not Rated)

Lynette P. Williams, Democrat (Not Rated)

 

Tennessee; Shelby County, U.S. House, District 9; Primary

M. Latroy Alexandria-Williams, Democrat **

Steve Cohen, Democrat *

Leo AwGoWhat, Republican **

Charlotte Bergmann, Republican **** (Endorsed)

Brown Dudley, Republican ***

 

Tennessee; Shelby County, State Senate, District 29; Democratic Primary

Raumesh Akbari, Democrat (Not Rated)

 

Tennessee; Shelby County, State Senate, District 31; Primary

Brent Taylor, Republican *** (Endorsed)

Ruby Powell-Dennis, Democrat **

 

Tennessee; Shelby County, State Senate, District 33; Democratic Primary

Marion Latroy Alexandria-Williams Jr, Democrat **

Rhonnie Brewer, Democrat *

London Lamar, Democrat *

 

Tennessee; Shelby County, TN House, District 83; Primary

Mark White, Republican (No Competition)

 

Tennessee; Shelby County, TN House, District 84; Democratic Primary

Brandon Price, Democrat *

Joe Towns Jr., Democrat **

 

Tennessee; Shelby County, TN House, District 85; Democratic Primary

Jesse Chism, Democrat *

Phyllis Parks Democrat **

 

Tennessee; Shelby County, TN House, District 86; Democratic Primary

Barbara L. Cooper, Democrat *

Will Richardson, Democrat **

 

Tennessee; Shelby County, TN House, District 87; Democratic Primary

Karen Camper, Democrat (No Competition)

 

Tennessee; Shelby County, TN House, District 88; Democratic Primary

Larry J. Miller, Democrat (No Competition)

 

Tennessee; Shelby County, TN House, District 91; Democratic Primary

Barbara Farmer-Tolbert, Democrat **

Torrey C. Harris, Democrat *

 

Tennessee; Shelby County, TN House, District 93; Democratic Primary

G.A. Hardaway, Sr., Democrat (No Competition)

 

Tennessee; Shelby County, TN House, District 95; Primary

Kevin Vaughan, Republican *** (Endorsed)

Patricia Causey, Democrat **

 

Tennessee; Shelby County, TN House, District 96; Democratic Primary

Dwayne Thompson, Democrat (No Competition)

 

Tennessee; Shelby County, TN House, District 97; Primary

John Gillespie, Republican *** (Endorsed)

Toniko S. Harris, Democrat **

Houston Wolf, Democrat **

 

Tennessee; Shelby County, TN House, District 98; Democratic Primary

Antonio Parkinson, Democrat (No Competition)

 

Tennessee; Shelby County, TN House, District 99; Republican Primary

Tom Leatherwood, Republican **** (Endorsed)

Lee Mills, Republican (Not Rated)

 

Tennessee; Shelby County, State Executive Committeeman, District 29, General Election

Terry A. Roland, Republican *** (Endorsed)

Darrick Dee Harris, Democrat **

 

Tennessee; Shelby County, State Executive Committeeman, District 30, General Election

Tim Beacham, Republican *** (Endorsed)

Allan Creasy, Democrat **

 

Tennessee; Shelby County, State Executive Committeeman, District 31, General Election

George Chism, Republican **** (Endorsed)

Arnold Weiner, Republican ***

Dave Cambron, Democrat **

 

Tennessee; Shelby County, State Executive Committeeman, District 32, General Election

Lee Mills, Republican (No Competition)

 

Tennessee; Shelby County, State Executive Committeeman, District 33, General Election

Jonathan Carroll, Democrat (No Competition)

 

Tennessee; Shelby County, State Executive Committeewoman, District 29, General Election

Tina McElravey, Republican *** (Endorsed)

Allison Brownlee, Democrat **

 

Tennessee; Shelby County, State Executive Committeewoman, District 30, General Election

Jasmine Boyd, Democrat **

Norma Lester, Democrat *

 

Tennessee; Shelby County, State Executive Committeewoman, District 31, General Election

Peggy C. Larkin, Republican *** (Endorsed)

Sarah W. Freeman, Democrat **

 

Tennessee; Shelby County, State Executive Committeewoman, District 32, General Election

Charlotte Kelly, Republican *** (Endorsed)

Deborah K. Reed, Democrat **

 

Tennessee; Shelby County, State Executive Committeewoman, District 33, General Election

Rosemary Winters, Democrat (No Competition)

 

Tennessee; Shelby County, County Mayor, General Election

Lee Harris, Democrat *

Worth Morgan, Republican **** (Endorsed)

 

Tennessee; Shelby County, County Commissioner, District 1, General Election

Amber Mills, Republican **** (Endorsed)

Donna McDonald-Martin, Democrat **

 

Tennessee; Shelby County, County Commissioner, District 2, General Election

David C. Bradford, Jr., Republican (No Competition)

 

Tennessee; Shelby County, County Commissioner District 3, General Election

Mick Wright (No Competition)

 

Tennessee; Shelby County, County Commissioner, District 4, General Election

Brandon Morrison, Republican **** (Endorsed)

Britney Chauncey, Democrat **

 

Tennessee; Shelby County, County Commissioner, District 5, General Election

Shante Avant, Democrat **

Todd Payne, Republican **** (Endorsed)

 

Tennessee; Shelby County, County Commissioner District 6, General Election

Charlie A. Caswell Jr., Republican (No Competition)

 

Tennessee; Shelby County, County Commissioner, District 7, General Election

Henri E. Brooks, Democrat *

Shirelle-Dakota Brown, Independent **** (Endorsed)

 

Tennessee; Shelby County, County Commissioner District 8, General Election

Mickell M. Lowery, Democrat (No Competition)

 

Tennessee; Shelby County, County Commissioner District 9, General Election

Edmund Ford, Jr., Democrat (No Competition)

 

Tennessee; Shelby County, County Commissioner District 10, General Election

Britney Thornton, Democrat (No Competition)

 

Tennessee; Shelby County, County Commissioner District 11, General Election

Miska Clay Bibbs, Democrat (No Competition)

 

Tennessee; Shelby County, County Commissioner District 12, General Election

Erika Sugarmon, Democrat (No Competition)

 

Tennessee; Shelby County, County Commissioner, District 13, General Election

Michael Whaley, Democrat *

Ed Apple, Republican **** (Endorsed)

 

Tennessee; Shelby County, Assessor of Property, General Election

Steve Cross, Republican *** (Endorsed)

Melvin Burgess, Democrat **

 

Tennessee; Shelby County, County Trustee, General Election

Steve Basar, Republican *** (Endorsed)

Melvin Burgess, Democrat **

 

Tennessee; Shelby County, Sheriff, General Election

Floyd Bonner, Democrat *

Keisha Scott, Independent *

Donald Taylor, Independent **

 

Tennessee; Shelby County, Circuit Court Clerk, General Election

Soheila Kail, Republican *** (Endorsed)

Jamita E. Swearengen, Democrat **

 

Tennessee; Shelby County, Criminal Court Clerk, General Election

Paul Houston, Republican *** (Endorsed)

Heidi Kuhn, Democrat **

 

Tennessee; Shelby County, Juvenile Court Clerk, General Election

Janeen Fullilove Gordon, Democrat (No Competition)

 

Tennessee; Shelby County, Probate Court Clerk, General Election

Dewayne Jackson, Republican *** (Endorsed)

Eddie Jones, Democrat **

 

Tennessee; Shelby County, County Clerk, General Election

Jeff Jacobs, Republican *** (Endorsed)

Wanda Halbert, Democrat **

Harold C. Smith, Independent **

 

Tennessee; Shelby County, Register of Deeds, General Election

Bryan Edmiston, Republican *** (Endorsed)

Willie Brooks, Democrat (Not Rated) **

George “Dempsey” Summers, Independent **

 

Tennessee; Shelby County, County School Board, District 1, General Election

Chris Caldwell *

Michelle McKissack *

Rachael Goodwin Spriggs **

 

Tennessee; Shelby County, County School Board, District 6, General Election

Charles Everett *** (Endorsed)

Timothy Green, Jr. **

Kenny Lee ***

David Page **

Tiffani Perry *

Keith Williams *

 

Tennessee; Shelby County, County School Board, District 8, General Election

Amber Huett-Garcia, Non-Partisan (No Competition)

 

Tennessee; Shelby County, County School Board, District 9, General Election

Joyce Dorse-Coleman **

Rebecca Jane Edwards *

 

Tennessee; Shelby County, Arlington Municipal Election, Alderman, Position 4, General Election

Oscar L. Brooks *** (Endorsed)

Jordan D. Hinders **

 

Tennessee; Shelby County, Arlington Municipal Election, Alderman, Position 5, General Election

Harry McKee **** (Endorsed)

Steven Smith **

 

Tennessee; Shelby County, Arlington Municipal Election, Alderman, Position 6, General Election

Jeremy Biggs, Non-Partisan (No Competition)

 

Tennessee; Shelby County, Arlington Municipal Election, School Board, Position 1, General Election

Scott Benjamin, Non-Partisan (No Competition)

 
Tennessee; Shelby County, Arlington Municipal Election, School Board, Position 3, General Election

Jonathan Dunn **** (Endorsed)

Hugh Lamar ****

 

Tennessee; Shelby County, Arlington Municipal Election, School Board, Position 5, General Election

Dale A. Viox *** (Endorsed)

Cathy Wilson **

 

JUDICIAL RATINGS

Judges sitting on the courts may be incompetent, corrupt or lazy. Even worse, many are political opportunists with a political agenda.

 

There are two types of judges: judicial activists and strict constructionists. A judicial activist legislates from the bench. Instead of strictly interpreting law, these judges make the laws. Instead of applying the law to facts, they rule based on their own values.

 

Judicial activists overturn voter-passed initiatives and laws passed by the state legislature because they personally have a different belief system, twist the law to rationalize their decisions, and impose their own moral codes, political beliefs, and secular values in an effort to reshape our society and promote social engineering.

 

Strict constructionists impartially arrive at a fair judgment based on law.

 

Judicial activists are usually more liberal; strict constructionists are usually more conservative.

 


HOW WE COME UP WITH A FINAL RATING

We come up with a final rating by taking the average of the candidate’s Judicial Index and Qualifications. For example, if the candidate had a Judicial Index of 8 and Qualifications of 6, their overall rating would be 7.

Rating

Judges are rated on a scale of 1-5 — 5 being best.

5 Stars – The best candidate. Our strongest endorsement
4 Stars – Very good
3 Stars – Acceptable
2 Stars – Vote only to prevent worse candidate(s) from winning
1 Star – Terrible. Do Not Vote, Unless We Say Endorsed. All Other Votes Will Count

 

Tennessee; Shelby County, Chancellor, Part I, General Election

Melanie Taylor ***

Gadson William Perry *** (Endorsed)

 

Tennessee; Shelby County, Chancellor, Part III, General Election

Joe Jenkins **

Richard Parks *

 

Tennessee; Shelby County, Circuit Court Judge, Division 2, General Election

Carlos A. Bibbs **

Carol J. Chumney *

Kenneth M. Margolis *

 

Tennessee; Shelby County, Circuit Court Judge, Division VI, General Election

Stuart Breakstone *** (Endorsed)

Cedrick D. Wooten **

 

Tennessee; Shelby County, Circuit Court Judge, Division VII, General Election

Paul A. Robinson, Jr. ***

Mary L. Wagner **** (Endorsed)

 

Tennessee; Shelby County, Circuit Court Judge, Division VIII, General Election

Damita Dandridge **

Larry E. Parrish ***

Robert Weiss **** (Endorsed)

 

Tennessee; Shelby County, City of Memphis Special Election, Municipal Court Judge, Division 1, General Election

Kenya Hooks *

Carolyn S. Watkins *** (Endorsed)

 

Tennessee; Shelby County, Criminal Court Judge, Division I, General Election

Michael G. Floyd ** (Endorsed)

Paula Skahan (Not Rated)

 

Tennessee; Shelby County, Criminal Court Judge, Division II, District 30, General Election

Gregory Thomas Carman *

Jennifer Fitzgerald ***

Amy G. Mayne *

Joe Ozment ***

Samuel D. Winnig *** (Endorsed)

 

Tennessee; Shelby County, Criminal Court Judge, Division III, General Election

James Jones **** (Endorsed)

Michael R. McCusker ***

 

Tennessee; Shelby County, Criminal Court Judge, Division V, General Election

Carlyn Addison **

Christopher J. Lareau **** (Endorsed)

 

Tennessee; Shelby County, Criminal Court Judge, Division IX, General Election

A. Melissa Boyd *

Mark Ward *** (Endorsed)

 

Tennessee; Shelby County, Criminal Court Judge, Division VI, General Election

Reginald Henderson **

David L. Pool *** (Endorsed)

Ross Sampson *

 

Tennessee; Shelby County, Criminal Court Judge, Division VII, General Election

Kenya Brooks **

Lee V. Coffee **** (Endorsed)

 

Tennessee; Shelby County, Criminal Court Judge, Division VIII, General Election

Chris Craft **** (Endorsed)

Sanjeev Memula *

 

Tennessee; Shelby County, District Attorney General, General Election

Amy Weirich, Republican **** (Endorsed)

Steve Mulroy, Democrat *

 

Tennessee; Shelby County, Environmental Court Judge, Division 14, General Election

Addie M. Burks *

Patrick M. Dandridge **

Danny W. Kail **** (Endorsed)

 

Tennessee; Shelby County, General Sessions Civil Court Judge, Division 1, General Election

Lynn Cobb, **** (Endorsed)

Victoria Gillard ****

Lawrence A. Pivnick **

 

Tennessee; Shelby County, General Sessions Civil Court Judge, Division 2, General Election

Phyllis B. Gardner, Non- Partisan (No Competition)

 

Tennessee; Shelby County, General Sessions Civil Court Judge, Division 3, General Election

Lincoln Hodges **** (Endorsed)

William “Bill” Larsha ***

Danielle Mitchell Sims **

Lisa N. Stanley **

 

Tennessee; Shelby County, General Sessions Civil Court Judge, Division 4, General Election

Deborah Anne Means Henderson *** (Endorsed)

Eran E. Julian **

 

Tennessee; Shelby County, General Sessions Civil Court Judge, Division 5, General Election

Varonica R. Cooper *

Betty Thomas Moore **** (Endorsed)

 

Tennessee; Shelby County, General Sessions Civil Court Judge, Division 6, General Election

Kim Gilmore Sims **

Lonnie Thompson *** (Endorsed)

 

Tennessee; Shelby County, General Sessions Criminal Court Judge, Division 7, General Election

Bill Anderson **** (Endorsed)

Handel R. Durham **

 

Tennessee; Shelby County, General Sessions Criminal Court Judge, Division 8, General Election

Perry S. Hayes **** (Endorsed)

John “Jay” H. Parker II *

Lee Wilson **

 

Tennessee; Shelby County, General Sessions Criminal Court Judge, Division 9, General Election

Sheila Bruce-Renfroe **

Gerald Skahan *** (Endorsed)

 

Tennessee; Shelby County, General Sessions Criminal Court Judge, Division 10, General Election

Cathy Anderson ***

Patience “Missy” Branham **

Greg Gilbert **** (Endorsed)

Rhonda Wilson Harris ***

Kevin Reed **

Erim Sarinoglu ***

 

Tennessee; Shelby County, General Sessions Criminal Court Judge, Division 11, General Election

Terita M. Hewlett **

Karen L. Massey **** (Endorsed)

Jimmy Thomas ***

 

Tennessee; Shelby County, General Sessions Criminal Court Judge, Division 12, General Election

Mischelle Alexander-Best **

Ronald Lucchesi **** (Endorsed)

 

Tennessee; Shelby County, General Sessions Criminal Court Judge, Division 13, General Election

Louis Montesi *** (Endorsed)

Terrance Tatum **

 

Tennessee; Shelby County, General Sessions Criminal Court Judge, Division 15, General Election

Christian Johnson *** (Endorsed)

Loyce Lambert-Ryan *

 

Tennessee; Shelby County, Juvenile Court Judge, General Election

William “Ray” Glasgow ***

Dan Michael **** (Endorsed)

Dee Shawn Peoples **

Tarik B. Sugarmon *

 

Tennessee; Shelby County, Probate Court Judge, Division II, General Election

Joe Townsend ***

Karen D. Webster *** (Endorsed)

 

Tennessee; Shelby County, Town of Collierville Municipal Court Judge, Division 1, General Election

Lee Ann Pafford Dobson, Non-Partisan (No Competition)

 

Tennessee; Shelby County, Town of Germantown Municipal Judge, Division 1, General Election

Raymond Clift, Non-Partisan (No Competition)

 

Tennessee; Shelby County, Town of Germantown Municipal Judge, Division 2, General Election

Bob Brannon, Non-Partisan (No Competition)

 

Tennessee; Shelby County, City of Memphis Municipal Judge, Division 1, General Election

Kenya Hooks, Non-Partisan *

Carolyn S. Watkins, Non-Partisan *** (Endorsed)

 

Tennessee; Supreme Court, Judicial Retention, At Large, General Election

Sarah K. Campbell ***** (Recommend a Retain Vote)

 

Tennessee; Supreme Court, Judicial Retention, At Large, General Election

Holly Kirby **** (Recommend a Retain Vote)

 

Tennessee; Supreme Court, Judicial Retention, At Large, General Election

Sharon Gail Lee ** (Recommend Vote to Replace)

 

Tennessee; Supreme Court, Judicial Retention, At Large, General Election

Roger A. Page **** (Recommend a Retain Vote)

 

Tennessee; Tennessee Supreme Court, Judicial Retention, At Large, General Election

Jeffrey S. Bivins *** (Recommend a Retain Vote)

 

Tennessee; Court of Criminal Appeals, Judicial Retention, Middle Division, General Election

Jill Bartee Ayers **** (Recommend a Retain Vote)

 

Tennessee; Court of Criminal Appeals, Judicial Retention, Eastern Division, General Election

James C. Witt, Jr. **** (Recommend a Retain Vote)

 

Tennessee; Court of Criminal Appeals, Judicial Retention, Middle Division, General Election

Timothy L. Easter **** (Recommend a Retain Vote)

 

Tennessee; Court of Criminal Appeals, Judicial Retention, Middle Division, General Election

Robert L. Holloway *** (Recommend Vote to Replace)

 

Tennessee; Court of Criminal Appeals, Judicial Retention, Middle Division, General Election

Robert W. Wedemeyer ** (Recommend Vote to Replace)

 

Tennessee; Court of Criminal Appeals, Judicial Retention, Western Division, General Election

John W. Campbell, Sr. **** (Recommend a Retain Vote)

 

Tennessee; Court of Criminal Appeals, Judicial Retention, Western Division, General Election

John Everett Williams **** (Recommend a Retain Vote)

 

Tennessee; Court of Criminal Appeals, Judicial Retention, Western Division, General Election

J. Ross Dyer **** (Recommend a Retain Vote)

 

Tennessee; Court of Criminal Appeals, Judicial Retention, Western Division, General Election

Camille McMullen ** (Recommend Vote to Replace)

 

Tennessee; Court of Appeals, Judicial Retention, Eastern Division, General Election

Kristi Davis ***** (Recommend a Retain Vote)

 

Tennessee; Court of Appeals, Judicial Retention, Eastern Division, General Election

Thomas R. “Skip” Frierson *** (Recommend a Retain Vote)

 

Tennessee; Court of Appeals, Judicial Retention, Eastern Division, General Election

John W. McClarty * (Recommend Vote to Replace)

 

Tennessee; Court of Appeals, Judicial Retention, Eastern Division, General Election

Robert H. Montgomery, Jr. **** (Recommend a Retain Vote)

 

Tennessee; Court of Appeals, Judicial Retention, Eastern Division, General Election

Mike Swiney **** (Recommend a Retain Vote)

 

Tennessee; Court of Appeals, Judicial Retention, Middle Division, General Election

Andy Bennett ** (Recommend Vote to Replace)

 

Tennessee; Court of Appeals, Judicial Retention, Middle Division, General Election

Frank Clement * (Recommend Vote to Replace)

 

Tennessee; Court of Appeals, Judicial Retention, Middle Division, General Election

Neal McBrayer **** (Recommend a Retain Vote)

 

Tennessee; Court of Appeals, Judicial Retention, Western Division, General Election

Kenny W. Armstrong *** (Recommend a Retain Vote)

 

Tennessee; Court of Appeals, Judicial Retention, Western Division, General Election

Arnold B. Goldin *** (Recommend a Retain Vote)

 

Tennessee; Court of Appeals, Judicial Retention, Western Division, General Election

Carma Dennis McGee **** (Recommend a Retain Vote)

 

Tennessee; Court of Appeals, Judicial Retention, Western Division, General Election

Steve Stafford * (Recommend Vote to Replace)

 

Don’t see your county? Contact us at 615-490-8832 to learn what can be done.

For Voter Registration Lookup & Absentee By-mail Ballot Status Click Here.

Be sure to let your friends and neighbors know about the voter guide.

Note: We do not take money from any candidate for their endorsement. For over 20 years – we never have.

No corporations, political party, or group supports our research or efforts.

Only because of individuals like you are we able to publish a comprehensive voter guide.

Click HERE to see the notice on Connie Reguli vs. Sharon Guffee for Juvenile Court Judge.

To get updates, results, and other critical information… Sign up here.