Non-partisan

Blount County

Tennessee Election Information – Primary Races

How To Vote For, Not Against, Your Values

Search Your District

BLOUNT COUNTY RATING

 

Tennessee; Blount County, Governor of Tennessee; Primary Election

Bill Lee, Republican (Incumbent) **** (Endorsed)

Camita Atwater, Democrat *

Jason Martin, Democrat *

JB Smiley Jr., Democrat **

 

Tennessee; Blount County, TN House, District 20; Republican Primary

Bob Ramsey, Republican **** (Endorsed)

Bryan Richey, Republican ***

 

Tennessee; Blount County, County Commission, District 2, Seat A, General Election

Mike Akard, Republican **** (Endorsed)

Tracey Farr, Democrat *

 

Tennessee; Blount County, County Commission, District 3, Seat A, General Election

Scott King, Republican *** (Endorsed)

Nathan R. Farnham, Democrat **

 

Tennessee; Blount County, County Commission, District 3, Seat B, General Election

Mike Caylor, Republican *** (Endorsed)

Robert K. Hanye, Democrat **

 

Tennessee; Blount County, County Commission, District 4, Seat A, General Election

Robbie Bennett, Republican *** (Endorsed)

Corinne Dooley, Democrat *

 

Tennessee; Blount County, County Commission, District 5, Seat B, General Election

Rick Carver, Republican *** (Endorsed)

Jenny Jordan, Democrat **

 

Tennessee; Blount County, County Commission, District 7, Seat A, General Election

Tom Stinnett, Republican *** (Endorsed)

Sheldon Sapoznik, Democrat *

 

Tennessee; Blount County, County Commission, District 7, Seat B, General Election

Staci Crisp-Lawhorn, Republican *** (Endorsed)

John Ross Conley, Democrat **

 

Tennessee; Blount County, County Commission, District 8, Seat A, General Election

Brad Bowers, Republican *** (Endorsed)

Phil Young, Democrat *

 

Tennessee; Blount County, County Commission, District 8, Seat B, General Election

Jeff Jopling, Republican *** (Endorsed)

Pete Girard, Democrat *

 

Tennessee; Blount County, County Commission, District 9, Seat B, General Election

Steve Mikels, Republican **** (Endorsed)

Alice Wardrep, Democrat *

 

Tennessee; Blount County, School Board, District 3, General Election

Joe Lindsey, Republican *** (Endorsed)

Stanley Ish Young, Sr., Democrat **

 

Tennessee; Blount County, School Board, District 5, General Election

Erica Moore, Republican **** (Endorsed)

Brandon Everhart, Democrat *

 

Tennessee; Blount County, School Board, District 7, General Election

Fred Goins, Republican **** (Endorsed)

Carol Jewett, Democrat **

Tennessee; Blount County, City of Maryville, City School Board, General Election (vote for three)

Tim Dabney ***** (Endorsed)

Julie Elder **** (Endorsed)

Isaac Simerly **** (Endorsed)

Bart Stinnett **

 

Tennessee; Blount County, City of Townsend, City Commission, General Election (vote for three)

Rindi Martin **** (Endorsed)

Donald Prater **** (Endorsed)

Kelsey Messer Satterfield *** (Endorsed)

Melinda Spruce ***

JUDICIAL RATINGS

Judges sitting on the courts may be incompetent, corrupt or lazy. Even worse, many are political opportunists with a political agenda.

There are two types of judges: judicial activists and strict constructionists. A judicial activist legislates from the bench. Instead of strictly interpreting California law, these judges make the laws. Instead of applying the law to facts, they rule based on their own values.

Judicial activists overturn voter-passed initiatives and laws passed by the state legislature because they personally have a different belief system, twist the law to rationalize their decisions, and impose their own moral codes, political beliefs, and secular values in an effort to reshape our society and promote social engineering.

Strict constructionists impartially arrive at a fair judgment based on law.

Judicial activists are usually more liberal; strict constructionists are usually more conservative.

HOW WE COME UP WITH A FINAL RATING

We come up with a final rating by taking the average of the candidate’s Judicial Index and Qualifications. For example, if the candidate had a Judicial Index of 8 and Qualifications of 6, their overall rating would be 7.

 

Rating

 

Judges are rated on a scale of 1-5 — 5 being best.

5 Stars – The best candidate. Our strongest endorsement
4 Stars – Very good
3 Stars – Acceptable
2 Stars – Vote only to prevent worse candidate(s) from winning
1 Star – Terrible. Do Not Vote, Unless We Say Endorsed. All Other Votes Will Count

 

BLOUNT COUNTY RATING

Tennessee; Supreme Court, Judicial Retention, At Large, General Election

Sarah K. Campbell ***** (Recommend a Retain Vote)

 

Tennessee; Supreme Court, Judicial Retention, At Large, General Election

Holly Kirby **** (Recommend a Retain Vote)

 

Tennessee; Supreme Court, Judicial Retention, At Large, General Election

Sharon Gail Lee ** (Recommend Vote to Replace)

 

Tennessee; Supreme Court, Judicial Retention, At Large, General Election

Roger A. Page **** (Recommend a Retain Vote)

 

Tennessee; Tennessee Supreme Court, Judicial Retention, At Large, General Election

Jeffrey S. Bivins *** (Recommend a Retain Vote)

 

Tennessee; Court of Criminal Appeals, Judicial Retention, Middle Division, General Election

Jill Bartee Ayers **** (Recommend a Retain Vote)

 

Tennessee; Court of Criminal Appeals, Judicial Retention, Eastern Division, General Election

James C. Witt, Jr. **** (Recommend a Retain Vote)

 

Tennessee; Court of Criminal Appeals, Judicial Retention, Middle Division, General Election

Timothy L. Easter **** (Recommend a Retain Vote)

 

Tennessee; Court of Criminal Appeals, Judicial Retention, Middle Division, General Election

Robert L. Holloway *** (Recommend Vote to Replace)

 

Tennessee; Court of Criminal Appeals, Judicial Retention, Middle Division, General Election

Robert W. Wedemeyer ** (Recommend Vote to Replace)

 

Tennessee; Court of Criminal Appeals, Judicial Retention, Western Division, General Election

John W. Campbell, Sr. **** (Recommend a Retain Vote)

 

Tennessee; Court of Criminal Appeals, Judicial Retention, Western Division, General Election

John Everett Williams **** (Recommend a Retain Vote)

 

Tennessee; Court of Criminal Appeals, Judicial Retention, Western Division, General Election

J. Ross Dyer **** (Recommend a Retain Vote)

 

Tennessee; Court of Criminal Appeals, Judicial Retention, Western Division, General Election

Camille McMullen ** (Recommend Vote to Replace)

 

Tennessee; Court of Appeals, Judicial Retention, Eastern Division, General Election

Kristi Davis ***** (Recommend a Retain Vote)

 

Tennessee; Court of Appeals, Judicial Retention, Eastern Division, General Election

Thomas R. “Skip” Frierson *** (Recommend a Retain Vote)

 

Tennessee; Court of Appeals, Judicial Retention, Eastern Division, General Election

John W. McClarty * (Recommend Vote to Replace)

 

Tennessee; Court of Appeals, Judicial Retention, Eastern Division, General Election

Robert H. Montgomery, Jr. **** (Recommend a Retain Vote)

 

Tennessee; Court of Appeals, Judicial Retention, Eastern Division, General Election

Mike Swiney **** (Recommend a Retain Vote)

 

Tennessee; Court of Appeals, Judicial Retention, Middle Division, General Election

Andy Bennett ** (Recommend Vote to Replace)

 

Tennessee; Court of Appeals, Judicial Retention, Middle Division, General Election

Frank Clement * (Recommend Vote to Replace)

 

Tennessee; Court of Appeals, Judicial Retention, Middle Division, General Election

Neal McBrayer **** (Recommend a Retain Vote)

 

Tennessee; Court of Appeals, Judicial Retention, Western Division, General Election

Kenny W. Armstrong *** (Recommend a Retain Vote)

 

Tennessee; Court of Appeals, Judicial Retention, Western Division, General Election

Arnold B. Goldin *** (Recommend a Retain Vote)

 

Tennessee; Court of Appeals, Judicial Retention, Western Division, General Election

Carma Dennis McGee **** (Recommend a Retain Vote)

 

Tennessee; Court of Appeals, Judicial Retention, Western Division, General Election

Steve Stafford * (Recommend Vote to Replace)

 

To get updates, results, and other critical information… Sign up here.